Definicja małej firmy

Małe i średnie firmy to aż 97% wszystkich otwartych firm w naszym kraju. To dane pochodzące z raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce za rok 20201 wydanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Nie zmieniła tego pandemia.

Z danych wynika, że wciąż rośnie liczba przedsiębiorców w naszym kraju. W 2019 roku ich łączna liczba wyniosła 2,2 mln, podczas gdy w roku poprzedzającym było ich 2,15 mln. Oznacza to wzrost o 2,9%. . Według danych z rejestru REGON w 2021 roku zarejestrowano 329 tys. nowych przedsiębiorstw, wykreślono natomiast 170 tys. firm.

Większość wszystkich przedsiębiorców z sektora MŚP to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej stanowią 13% małych i średnich przedsiębiorstw.

Usługi główną siłą napędowa MŚP

Analiza przedsiębiorstw MŚP wskazuje, że najliczniejszą grupę stanowią firmy z sektora usług (52,5%). Co czwarta działa w handlu, a co ósma – w budownictwie. W przemyśle działa tylko co dziesiąte przedsiębiorstwo z sektora MŚP.

Całkiem inaczej struktura wygląda w dużych firmach w Polsce. Ponad połowa dużych podmiotów prowadzi działalność przemysłową. Rzadziej natomiast, niż MŚP, duże firmy działają w usługach (31,5%), handlu (13,6%) i w budownictwie (3,5%).

W ostatnich latach, najwięcej podmiotów powstało w działach: budownictwa (20,8% ogółu nowo powstałych firm), handlu i naprawy pojazdów samochodowych oraz w sektorze działalności naukowej i technicznej kończąc na przetwórstwie przemysłowym. Te same struktury charakteryzują się także największą liczbą wykreślonych z rejestru firm.

Pierwszy rok firmy najtrudniejszy

W Polsce pierwszy rok  prowadzenia firmy przeżywają dwie na trzy firmy.

Najlepiej wychodzi to w dziale:

  • informatyki i komunikacji (ponad 78% firm potrafi przetrwać pierwszy rok)
  • edukacji (ponad 76% firm)

Najmniej firm radzi sobie w:

  • gastronomi (58%)
  • nieruchomości (64%).

Kryteria MŚP

  • Mikrofirma to przedsiębiorstwo, które zatrudnia od 1 do 9 pracowników. Obrót i/lub całkowity bilans roczny nie może przekraczać 2 milionów euro.
  • Mała firma to przedsiębiorstwo, które zatrudnia od 10 do 50 pracowników. Całkowity bilans roczny i/lub obrót firmy nie może przekraczać 10 milionów euro.
  • Średnia firma to przedsiębiorstwo, które zatrudnia od 50 do 250 pracowników. Obrót i/lub całkowity bilans roczny średniej firmy nie przekracza 50 milionów euro. W Polsce średnich firm jest 15,2 tys. (0,7% wszystkich firm).

Przykład:
Firma Y zatrudnia 35 osób, a jej roczny obrót netto wynosi 55 mln euro. Mimo tego, że według liczby zatrudnianych pracowników firma zostałaby zaliczana do małych przedsiębiorstw, to ze względu osiągane obroty należy do średnich przedsiębiorstw.

Do zaliczenia przedsiębiorcy do określonej grupy muszą być spełnione oba warunki łącznie- zarówno dotyczący liczby zatrudnianych pracowników, jak i osiąganych zysków. Przekroczenie w górę chociaż jednego z nich decyduje o zaliczeniu przedsiębiorcy do wyższej kategorii.

Podziel się artykułem z innymi!

Dyskusja

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z nowinami i poradnikami