Dlatego zadając sobie pytanie jak lepiej zarządzać swoją firmą warto się na chwilę zastanowić i zobaczyć, z jakimi elementami jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, a gdzie być może potrzebna będzie pomoc z zewnątrz. Zapraszam do materiału.
Dlaczego zarządzanie firmą jest trudne?
Wracając do meritum, dlaczego zarządzanie własnym biznesem jest trudne? Ponieważ bardzo łatwo można wpaść w rolę niewolnika. Niewolnika swojej firmy. Dochodzi do tego w sytuacji kiedy to MY jesteśmy TĄ firmą.
Kiedy martwić się o swoją firmę?
1. Na rynku Twojej firmy rozpycha się konkurencja.
To problem wielu startupów. Ruszamy z czymś innowacyjnym. Badając rynek widać, że możemy mieć monopol na daną usługę i produkt. Z początku tak jest. Wszystko rozwija się w dobrym kierunku, lecz nagle mocny gracz pojawia się na lokalnym rynku z większym budżetem i zasięgami — oferując to samo co ty. Są dzięki temu np. obniżyć cenę dla klienta. Nieciekawa sytuacja? Całkiem normalna na rynku :) Kluczem będzie odpowiednio szybka reakcja. Inne ruchy marketingowe wykonuje się przy braku konkurencji, a całkiem inne gdy jest jej sporo. Ważny będzie tutaj marketing, social media. Dedykowane promocje, obserwacja konkurencji, program lojalnościowy. Opcji jest bardzo dużo. Nie każda nada się do Twojej firmy, ale pamiętaj: Śledź swój rynek, abyś mógł odpowiednio szybko zareagować.
2. Spadająca sprzedaż w firmie
3. Ekspansja, nowe produkty, usługi w firmie
4. Niskie zaufanie w Internecie
5. Masz poczucie, że Twoja firma stoi w miejscu.
Jeżeli znajdziesz się w takim punkcie, to w sumie nie ma najgorzej. To znak, że Twoja firma działa w porządku, przynosi dochody, ale Ty nie masz poczucia rozwijającej się firmy, jak było na jej początku? Ja takim osobom zadaje pytanie: jeżeli się nie rozwijasz, to pracujesz tyle samo czy więcej? Odpowiedź za każdym razem jest bardzo złożona i prowadzi do bardzo wielu wniosków. Często brak rozwoju wynika z braku czasu i zaabsorbowania obowiązkami, Innym razem jest to brak pomysłów: co mogę jeszcze robić. Służę wtedy swoją osobą w rozwoju biznesu. Takie decyzje muszą być przemyślane, żeby nie doprowadzić do utraty jakości obecnej formy firmy.
6. Firma funkcjonuje, ale nie wiesz, jak jej idzie i co poprawić.
To wszystko w formie czytelnego katalogu do Twoich rąk. Całość procesu chroniona jest umową o poufności NDA. Umów się na bezpłatną konsultację wideo.
Skorzystaj również z porad wypisanych w poprzednich punktach. Najważniejsza jest czujność, szybkie reagowanie kiedy widzisz, że coś nie gra. Nie odwlekaj, nie zostawiaj na później i nie licz na szczęście, że może się samo poprawi.
Powodzenia Przedsiębiorco!